Výživné
DISKUSE INFORMACE
Střídavka - střídavá výchova neboli střídavá péče o děti po rozvodu

rodič.eu

Rozjíždíme petiční kampaň

Článek na www.stridavka.cz (září 2015)
Před nedávnem jsme zveřejnili petici Chceme podporu úplných rodin. Jejím hlavním cílem je, aby stát podporoval rodinné vazby a právo dětí na oba rodiče – tak, aby dítě s nimi žilo společně nebo o něj aspoň oba rodiče pečovali samostatně (ve střídavé nebo společné péči).

Podpisy pod internetovou verzí přibývají, podepsali ji třeba poslanec za SPD Tomio Okamura, poslankyně za ČSSD Pavlína Nytrová nebo až z daleké Arménie otec-emigrant Tomáš Jadlovský. Nemají však bohužel žádný význam pro další uplatnění petice. Podle zákona o právu petičním se „počítají“ pouze vlastnoruční podpisy. Snažíme se je proto sbírat v písemné podobě.

Ve středu 9. září jsme otevřeli petiční stánek v Lounech. Za několik hodin se nám díky aktivnímu oslovování kolemjdoucích podařilo dát dohromady více než 100 podpisů. Petici podepsal z oslovených přibližně každý druhý. Mladí i staří, ženy dokonce o něco více než muži. Všichni také dostali informační leták Střídavky, dětem jsme rozdávali balonky... Petiční akci lze takto vhodně spojit i s osvětou.

Bylo totiž vidět, že mnozí stále netuší, jak těžce se někdy prosazuje právo vychovávat své vlastní dítě. Nejčastější výhradou bylo, že rodiče se přece musí umět dohodnout. Většinou se nám podařilo vysvětlit, že jejich dohodu samozřejmě preferujeme, ale když jeden se nebude chtít dohodnout a bude prosazovat pouze svou výlučnou péči, musí být chráněno právo na péči druhého rodiče.

Poděkování patří všem, kdo se na akci v Lounech aktivně podíleli: Jiří Bláha, Aleš Hodina, Doris Kaliničová, David Kalinič a Stanislav Soc.

Bylo by dobré, kdyby se do získávání podpisů zapojili i další. Třeba jen mezi svými známými, nebo i veřejně. Pro sběr podpisů na veřejnosti, včetně postavení petičního stánku, není podle zákona třeba žádné povolení nebo ohlášení. Jen nesmí dojít k omezení provozu motorových a jiných vozidel a k rušení veřejného pořádku (§ 4 zákona č. 85/1990 Sb.).

Zde si můžete stáhnout petiční arch, případně také informační leták, a pustit se do toho. Aby byly podpisy platné, je nutné uvést celou adresu (nestačí pouze město nebo ulici bez čísla domu). Petici mohou podepisovat všichni občané České republiky, a to i mladší 18 let. Podepsané archy pak zašlete na adresu uvedenou v jejich záhlaví.

Pokud budete potřebovat pomoc, třeba i osobní účastí, neváhejte nám napsat na e-mail: info@stridavka.cz


Sdílet
PŘIDAT K OBLÍBENÝM [CNW:Counter] MAIL@VYZIVNE.INFO